آزمایشگاه حرفه ای

مجموعه: مقالات
6417 بازدید
12 تیر 1398
آزمایشگاه و تجهیزات
به منظور حصول اطمینان از کیفیت مطلوب مواد اولیه، قطعات مورد مصرف و محصول نهایی منطبق با استانداردهای بین المللی و داخلی، کادر مجرب آزمایشگاه اقدام به انجام آزمون های نمونه گیری (از ابتدا تا انتهای فرایند تولید)، آنالیز شیمیایی، بررسی سختی مواد و آزمون های مخرب و غیر مخرب متالورژیکی می نمایند.
 بخشی از خدمات و محصولات قابل آزمایش عبارتند از:

الف) تعیین خواص مکانیکی
• آزمایش کشش تا ظرفیت 20 تن
انجام ازمون کشش بر روی شمش، شافت تولیدی کارخانه طبق استاندارد ISO ، DIN ، ASTM و ...

• آزمون ضربه به روش شارپی و ایزود در دمای محیط و زیر صفر
طراحی مطابق با استانداردهای ASTM-D6110,ASTM-D256, ISO-179/180, ISIRI 6981 در روش های تست شامل شارپی ،آیزود


• سختی سنجی ماکرو (در مقیاس های برینل- راکول B و C - ویکرز)
به منظور بررسی سختی سطح، مغز و تهیه گراف سختی (از سطح تا مغز) محصولات تولیدی از دستگاه های سختی سنج رومیزی مدل KOOPA UV1 و قابل حمل KOOPA D06. با قابلیت اندازه گیری سختی بر اساس عدد سختی HRC، HBN، HVNو غیره استفاده می شود.


• میکرو سختی سنجی
• آزمون خمشب) آزمایشگاه فلز شناسی
• متالوگرافی و تعیین ریز ساختار فلزات آهنی و غیر آهنی
• تعیین اندازه دانه – درصد حجمی و نوع فاز- تعیین نوع گرافیت – آزمون ناخالصی ها (متد K,M)پ) آزمایشگاه آنالیز شیمیایی

• آزمون تجزیه شیمیایی به روش اسپکتروفوتومتری نشری (کوانتومتری)
شامل دو دستگاه کوانتومتر مدل های FOUNDRY MASTER PRO 2017 و BELEC LAB 3000S به همراه بلوک های استاندارد با قابلیت شناسایی تا 27 عنصر در فولادهای کربنی و فولادهای آلیاژی (کم یا پر آلیاژ) و فلزات غیر آهنی نظیر نیکل، مس، آلومینیوم و کبالتت) آزمون های غیرمخرب

چشمی (Visual Test)
التراسونیک (Ultrasonic Test)
مایعات نفوذ (Penetrant Test)
ذرات مغناطیسی (Magnetic Particle Test)
ضخامت سنجی فلزات به روش آلتراسونیک
سختی سنجی پرتابل به روش های HV-HB-HRC-HRB-HRA


ث) خدمات آزمایشگاهی تخصصی گلوله های فلزی آسیاب :


تعیین دمای محصولات در حین تولید
به منظور بررسی دمای محصولات (شامل: بیلت، شافت، گلوله) در حین تولید از دستگاه های کنترل ذوب تماسی (DKK.) و لیزری MASTECH MS6550B استفاده می گردد.
 
دستگاه برش گلوله Wire cut : به منظور جلوگیری از بروز اعوجاج و تغییر فازهای ساختاری در هنگام برش و تعیین سختی حجمی گلوله ها از دستگاه وایرکات مستقر در آزمایشگاه کارخانه با دقت 0.01 میلیمتر و بدون محدودیت اندازه در برش گلوله ها استفاده می گردد.


آزمون سایش به روش Pin on disk : یکی از مهمترین ازمون های مورد نیاز در گلوله ها بوده که مجتمع کاوه فولاد آریا قابلیت انجام را دارد. به کمک این آزمون می توان نرخ سایش گلوله و همچنین میزان وزن کاسته شده در گلوله را در شرایط مختلف ازمایشگاهی بدست آورد


آزمون سقوط گلوله به روش Drop test : بررسی نرخ سایش گلوله ها بر اثر ضربه، شبیه سازی برخورد گلوله در آسیا و همچنین نحوه شکست گلوله ها (دو کپه ای، لب پر شدن و ...) از نتایج بدست آمده توسط این آزمایش بوده که در مجتمع کاوه فولادآریا مورد استفاده قرار می گیرد.